Naujiena

Prezidentūros informacijos vertimas į gestų kalbą

2021 12 14

2021 metų vasarą Šiaulių teritorinį skyrių pasiekė neeilinės naujienos – valstybės Prezidento Gitano Nausėdos atstovai pasiūlė bendradarbiauti siekiant didinti prieinamumą kurtiesiems išverčiant informaciją esančią https://www.lrp.lt/lt puslapyje į lietuvių gestų kalbą.

Prieš imantis darbo, Šiaulių teritorinio skyriaus vedėjas Ramūnas Maciulevičius, kartu su skyriaus vertėjomis dalyvavo susitikime su Prezidentūros atstovais, kuriame buvo aptarta bendra abiejų šalių vizija, sąlygos ir nustatyti terminai. Buvo sudarytos 2 komandos po 4 žmones. Šiaulių komandą sudarė gestų kalbos vertėjos Greta Naujokaitė, Alicija Jokimčienė, Kristina Buntinė ir Auksė Šiaudkulienė, o prie jų prisidėjo ir Panevėžio komanda, kurioje darbavosi vertėjos Simona Ivanovaitė – Visockienė, Birutė Šimkienė, Indrė Dulskaitė – Pauliukienė ir Lijana Čipkienė. Susitikimų metu buvo nuspręsta filmukus kurti pritaikant progresyvų veidrodinį vertimo būdą, dirbant kartu su vertėjomis, kurių gimtoji kalba yra gestų.

Po susitikimų, liepos mėnėsį, vertėjos kibo į darbus: komandos kartu analizavo tekstus, keitė juos iš lietuvių kalbos į gestų, ieškojo atitinkamų reikšmių, ilgai treniravosi ir repetavo Šiaulių teritoriniame skyriuje esančioje video studijoje „Proforma“. Pasibaigus intensyviems filmavimams, rugpjūčio 23 –ąją dieną Prezidentūrai buvo pateikta 18 Mindaugo Bulnio sumontuotų filmukų, kuriuos šiandien galite rasti aukščiau nurodytame oficialiame Prezidentūros puslapyje paspaudę ant ikonėlės, arba „Youtube“ kanale.

Filmukuose išversta ir pateikta aktualiausia Prezidentūros kanceliarijos informacija – Prezidento inauguracija, Jo kalba, Prezidento įsipareigojimai, priesaika, suteikiama malonė nuteistiesiems, teisė teikti pilietybę ir vyriausybės apdovanojimai. Be visa to, kurčiųjų bendruomenei pritaikyta ir informacija apie asmens duomenų reformą įvykusią 2018 metais ir jos įgyvendinimą mūsų valstybėje. O norintiems apsilankyti arba besidomintiems istoriją – filmukai apie ekskursijas kanceliarijoje, Prezidento Rūmų istorinį parką ir vidinį kiemą, vėliavų keitimo ceremoniją, Lietuvos Respublikos Heraldiką, informacija apie asmenų aptarnavimą kanceliarijoje ir galimą studentų praktiką.

Tikimės, kad skyriaus atliktas darbas suteiks galimybę kurtiesiems iš arčiau susipažinti su svarbiausia informacija apie Lietuvos Respublikos Prezidentą ir Jo kanceliarija ir skatins kurčiųjų bendruomenės įsitraukimą į visuomeninį gyvenimą.

Austė Žukaitė, LGKVC Šiaulių teritorinis skyrius


Paskutinį kartą redaguota: 2021 12 16