Naujiena

Gestų kalba gali daug daugiau nei šnekamoji kalba

2014 10 20

Kai žmonės pastebi mane ir mano dukrą gatvėje vartojančias gestų kalbą, jie dažnai mus sustabdo ir pakomentuoja: „Žinote,“ – jie sako, - yra toks daiktas, vadinamas kochleariniu implantu.“ Lyg kurčio vaiko motina galėtų būti praleidusi tokias naujienas.
Arba jie papasakoja kokį nors anekdotą, pvz: „Kai buvau atostogų Fidžyje, sutikau kurčią moterį su klausos aparatu iš Kvinslendo, ir ji tikrai gera santechnikė. Turiu minty, tikrai gera.“
Kadangi ši savaitė yra Nacionalinė Kurčiųjų Savaitė, tai geras laikas pakalbėti apie Auslan (Australijos gestų kalbą) ir apie kurčiųjų benruomenę. Mokausi Auslan tik ketverius metus, bet nuo pirmojo kurso jau nuėjau ilgą kelią.
Kaip matote, anksčiau buvau viena iš jūsų, ir viena iš tų, kuri galvojo, kad gestų kalba yra sukurta anglų kalbos gramatikos pagrindu. Taip pat maniau, kad tėra tik viena gestų kalbą – vienoda visose šalyse. Nors jeigu būčiau pagalvojusi ilgiau nei minutę, bučiau supratusi, kad šie du teiginiai yra visiškai nesuderinami.
Taipogi manydavau, kad visi kurtieji norėtų būti girdinčiais.
Kurčiųjų bendruomenė nėra utopija, bet ji siūlo alternatyvią kalbą, kultūrą ir socialinį gyvenimą tiems, kas pasirenka būti to dalimi. Tiesą sakant, gestų kalbos gali daug daugiau, nei gali šnekamosios kalbos. Štai sąrašas variantų, kuriais vizualinė kalba yra pranašesnė už šnekamąją:
10. Galite vesti sudėtingiausią pokalbį garsiausiame bare ar klube, kol kiti žmonės stengiasi perrėkti šurmulį ir šaukia vienas kitam į ausį ką nors tokio paprasto, kaip „Dabar einu i tualetą“.
9. Vizualinės kalbos yra prieinamesnės ne tik žmonėms, kurie visiškai kurti, bet (teoriškai) vienam iš 6 australų, turinčių klausos sutrikimų.
8. Galite paprašyti savo partnerio parnešti laikraščius stovėdami balkone, kai jis stovi automobilių aikštelėje keturiais aukštais žemiau ir netrukdyti dėl to kaimynams.
7. Galite kalbėtis po vandeniu.
6. Pasakojimai įdomesni ir išsamesni šnekant vizualine kalba, kadangi ji yra regimoji-erdvinė: gestų kalba ypač sugeba pavaizduoti erdvę ir judėjimą.
5. Galite kalbėtis per mašinų langus. Yra paprasta duoti nuorodas gestų kalba draugui, važiuojančiam priekyje ar už jūsų.
4. Kurtieji, naudojantys gestų kalbą, yra pripažinti „daugiakalbiais“. Tyrėja Sabaji Panda atliko tyrimus ir įrodė faktą, kad jeigu pasodinsite kambaryje du kurčiuosius, kurie nevartoja bendros kalbos, jiems prireiks tik dviejų valandų rasti būdą komunikavimui (įsivaizduokite tai bandant su girdinčiaisias žmonėmis). Gestų kalbos turi trumpesnes istorijas, jų gramatikos paprastai turi tam tikras bendras savybes, o tai reiškia, kad net jeigu du kurtieji nesinaudoja bendru žodynu, jiems nereikia daug laiko, kad surastų būdą bendravimui.
3. Galite kritikuoti baisią paskaitą/spektaklį/skaitinį kitiems auditorijoje jūsų negirdint.
2. Ne taip kaip Esperanto, kuri nepritapo kaip tarptautinė šnekamoji kalba, tarptautiniai gestai prigijo dėl socialinės žiniasklaidos atėjimo. Kurtieji dažnai mokosi bei naudoja tarptautinius gestus (IS) keliaudami į kitas šalis, naudodamiesi Skype ir/ar per tarptautines kurčiųjų konferencijas ir renginius.
1. Gestų kalba, dažnai vadinama „natūraliąja kurčiųjų kalba“, suteikia kurtiesiems priklausymo pojūtį ir pozityvią tapatybę.
Negaliu kalbėti už kurčiųjų bendruomenę – nesu kurčioji – bet galiu pasidalinti tuo, ką išmokau stebėdama savo dukters patirtis. Ji aiškiai kalba, bet nelabai gerai girdi. Ji dievina Auslan ir didžiuojasi savo tapatybe. Didžiausias nusivylimas jai yra ne klausos netektis, bet tas faktas, jog ji mažai su kuo gali kalbėtis gestais; dauguma Australijos kurčiųjų vaikų nemoka Auslan.
Auslan nėra mokoma valstybinėse mokyklose ar ankstyvojo ugdymo įstaigose.
Virš 95 proc. kurčiųjų vaikų gimsta girdinčiųjų tėvų šeimose, kuriems medicinos darbuotojai bei kalbos terapeutai dažniausiai pataria nevartoti gestų. Jie teigia, kad tai trukdys šnekamosios kalbos vystymuisi, nors tyrimais įrodyta priešingai. Ir mano šešiametė tai įrodė specialiame kalbos konkurse praėjusį mėnesį. Atrodo tinkama užbaigti straipsnį jos žodžiais.
Dailės mokytoja neseniai paprašė mano dukros nupiešti tai, ką ji labiausiai myli savyje. „Ir kas tai buvo?“ - paklausiau.
„Kad aš esu kurčia!“, - atsakė dukra taip, lyg aš būčiau nelabai protinga. „Aš nupiešiau save, kalbančią gestais.“

Paskutinį kartą redaguota: 2019 11 05