Lietuvių gestų kalbos vertimo centras

Susisiekite

Mus galite rasti

„Mokyklos atstovai grasino nušalinti klausos negalią turinčią mergaitę nuo pamokų, jei ši naudos gestų kalbą mokyklos autobuse norėdama pasikalbėti su draugais“, – teigia mergaitės tėvai.

Danika Lesko (Danica Lesco) ir jos tėvai sako, kad gestų kalba – vienintelis būdas 12-os metų mergaitei bendrauti su aplinkiniais, ypač važiuojant į mokyklą triukšmingu autobusu.

Bet Stonybruko mokyklos – ne klausos negalią turinčių vaikų mokyklos – ir Branchburgo apygardos (Naujasis Džersis, JAV) atstovai akivaizdžiai įsitikinę, kad gestų kalbos vartojimas yra grėsmė mokinių saugumui. Jie atsiuntė Leskų šeimai laišką, kuriame liepiama Danikai liautis vartoti gestų kalbą mokyklos autobuse, arba ji bus nušalinta nuo pamokų trims dienoms.

Kovo 30 d. mokyklos direktoriaus rašytame laiške teigiama, kad Danika „naudojo gestų kalbą po to, kai jai buvo pasakyta, jog tai daryti autobuse draudžiama“.

Leskų šeima gali pareikšti ieškinį dėl gestų kalbos vartojimo uždraudimo, tvirtindami, kad mokyklos atstovai pažeidžia Danikos civilines teises ir Amerikos žmonių su negalia apsaugos akto nuostatas.

„Ji turi klausos negalią, o dabar ji dar yra baudžiama už tai, kad vartoja gestų kalbą“, - duodama interviu sakė Marija Ana Lesko, Danikos motina. – „Tai absurdiška.“

Interviu metu Danikos tėvai teigė, kad kartu autobusu važiavę vaikai juokėsi iš jų dukters ir atsisakė likti savo vietose, kai erzino ir kitas gestų kalbą vartojusias mergaites. Jie sakė, kad mokyklos atstovai išskiria Daniką ir nesiima veiksmų tų vaikų, kuriems iš tikrųjų turėtų būti pareikštas papeikimas, atžvilgiu.

Moklyklos atstovai: pirmiausia – saugumas

Mokyklos įgalioto asmens išplatintame pranešime Deividas Rubinas, Branchburgo švietimo skyriaus vadovas, atsisakė komentuoti Danikos atvejo detales, pasakydamas tik tiek, kad jų įvykio versija skiriasi nuo mergaitės tėvų deklaruojamos versijos. Vis dėlto skyrius atkakliai tvirtina, kad savo veiksmais jis nepažeidė niekieno teisių, o tik viso labo stengiasi apsaugoti kitus mokinius, kurie privalo važiuoti mokyklos autobusu.

„Skyrius yra įsipareigojęs suteikti tinkamas sąlygas visiems negalią turintiems moksleiviams ir yra įsitikinęs, kad šiuo atveju nebuvo padaryta jokių pažeidimų“, - teigiama pranešime. – „Skyrius taip pat yra įsipareigojęs užtikrinti visų moksleivių, važiuojančių apygardos autobusais, saugumą ir toliau vykdys atitinkamus veiksmus šiam tikslui įgyvendinti.“

Kurčiųjų teisių advokatas teigia, kad Danikos tėvai turi tvirtą pagrindą teismo ieškiniui, kadangi gestų kalba gali būti vertinama kaip užsienio kalba, o mokyklos atstovai pažeidžia mergaitės Pirmosios Konstitucijos Pataisos teisę – bendrauti.

„Kodėl gestų kalba turėtų būti draudžiama?“ – klausė Šarlotė Karas (Charlotte Karras), Edisono (Niu Džersis) paslaugų centro koordinatorė. – „Tai mergaitės bendravimo teisių pažeidimas. Ji pati teigia, kad tik gestų kalba ji gali bendrauti su savo draugais. Tai (draudimas) prieštarauja Veiklaus neįgaliųjų aljanso (angl. Alliance for Disable in Action) principams ir pažeidžia Pirmąją Konstitucijos pataisą, todėl jos šeima gali pateikti diskriminacinio pobūdžio ieškinį, remdamasi Amerikos žmonių su negalia apsaugos aktu.“

Karas teigė, kad jos organizacija yra pasiruošusi padėti Leskų šeimai imantis legalių veiksmų.

Danikos tėvai sakė, kad jų dukra neteko klausos praėjusių metų lapkritį, kai jos klasės draugas tariamai susprogdino flakoninę raketą prie jos ausies. Dėl šio incidento jie jau iškėlė Branchburgo mokyklai teisminį ieškinį.

(Straipsnis parengtas pagal Bryan Robinson Sign Language Ban Imposed on N.J. Girl)

LGKVC

 

 

Valstybės biudžetinė įstaiga
Lietuvių gestų kalbos
vertimo centras
Duomenys yra kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre
Kodas 188788380
J. Gruodžio g. 31,
LT-44289 Kaunas
Tel./Faks. (8-37) 260267
Mob. tel. +37069937212
 
Išankstiniai vertimo užsakymai priimami ir teikiami:
Kaune:
Skype programa: vertimaigestaiskaunas
vaizdo skambučiais (3G):
+370 693 33336
telefonu (SMS): +37069937212
 
Užsakymai vykdomi:
I - IV nuo 8:00 iki 20:00 val.
V nuo 8:00 iki 18:45 val.
Pietų pertrauka nuo 12:00 iki 12:45 val.
 
Marijampolėje:
Vytauto g. 19, LT-68300
Skype programa: vertimaigestaismarijampole
Telefonu (SMS): +37062041060
 
Užsakymai vykdomi:
I - IV nuo 8:00 iki 17:00 val.
V nuo 8:00 iki 15:45 val.
Pietų pertrauka nuo 12:00 iki 12:45 val.