Lietuvių gestų kalbos vertimo centras

Susisiekite

Mus galite rasti

Šaltinis: Alfa.lt ir Lietuvos žinios

Paprastai žmonės mano, kad kurtieji daugelio dalykų tiesiog negali daryti, nes tai neįmanoma. Tačiau vilnietė Laura Valytė jau seniai laužo visus stereotipus – ji šoka, vaidina, žingsniuoja mados podiumu, dalyvauja grožio konkursuose ir televizijos laidose. Mergina laiko save kovotoja ir tiki, kad savo pavyzdžiu užkrės daugelį likimo draugų.

Eidama susitikti su Laura atidžiai klausiausi garsų. Gatvėmis zujančių automobilių gausmą kartkartėmis paįvairindavo stabdomos mašinos ratų cypimas ar pasipiktinusio ir spūstyje įstrigusio vairuotojo spaudžiamas garso signalas.

Kažin kur skvere lojo šuo. Šaligatviu aukštakulniais nukaukšėjo kelios išvaizdžios merginos, o jas nusivijo ant suolelio sėdinčių vaikinų susižavėjimo šūksniai. Vienas jų net sušvilpė.

Trinktelėjo seno pastato durys, pro atvertą langą buvo girdėti kūdikio verksmas. Iš prabangių drabužių parduotuvės vitrinos sklido populiarios muzikos viliotinis...

Mąsčiau: kasdien nuo ryto iki vakaro daugelis mūsų gyvename šurmuliu, kurio net nepastebime. O jei visi garsai staiga imtų ir dingtų? Koks tuomet taptų mūsų pasaulis? Koks jis yra klausos negalią turinčiam žmogui? „Kupinas triukšmo“, – šypsodamasi tikina dėl gražiausios kurčios merginos pasaulyje titulo liepos 14-24 dienomis Las Vegase (JAV) pasirengusi varžytis vilnietė Laura. Mudviem kalbėtis padeda lietuvių gestų kalbos vertėja Danguolė Dragūnienė.

Kovotoja

Atrodo, darbų ir užsiėmimų turi daugybę. Darbuojiesi Respublikiniame kurčiųjų reabilitacijos centre. Esi viena aktyviausių šokių kolektyvo „Tyla“ narių. Lankai teatro studiją „Mimika“. 2004-aisiais dalyvavai konkurse „Mis tylioji Lietuva“, šį pavasarį – LNK laidoje „Dvi minutės šlovės“, žingsniavai „Mados infekcijos“ podiumu. Šiuo metu intensyviai rengiesi tarptautiniam kurčių merginų grožio konkursui „Miss Deaf International“.

Kaip viską spėji?

Gyvenimą semiu saujomis, noriu išnaudoti visas man suteiktas galimybes, kitaip tariant, kuo daugiau patirti, pamatyti, pažinti, suprasti. Kodėl? Nes laikas labai greitai bėga. Bijau pasenti (juokiasi), tad kol dar galiu, dalyvauju grožio konkurse. O jei rimtai, ilgą laiką kurtiesiems buvo kalama į galvą, kad šito, to ir ano jie negali daryti, kad tai neįmanoma. Tačiau laikai keičiasi. Klausos negalią turintys žmonės iš tikrųjų gali labai daug. Reikia tik norėti ir siekti. Tai ir darau. Mano negalia iš pirmo žvilgsnio nematoma.

Kaip į ją reaguoja aplinkiniai?

Įvairiai. Daugeliui žmonių labai trūksta tolerancijos. Neslėpsiu, kai buvau maža, o ypač paauglystėje, netaktiškas aplinkinių elgesys mane žeidė, bet dabar nebekreipiu į tai dėmesio. Toks mano likimas, seniai susidraugavau su savo trūkumu.

Manau, esu šiokia tokia kovotoja – juk stengiuosi pakeisti įsigalėjusį ir jau gerokai pasenusį visuomenės požiūrį į žmones su negalia. Tikiu, kad savo pavyzdžiu atkakliai ko nors siekti užkrėsiu daug to paties likimo draugų. Nereikia bijoti svajoti.

Ar veikla, kuria užsiimi, kaip nors tave pakeitė? Turiu galvoje pomėgius: šokius, teatro studiją, dalyvavimą televizijos laidoje ir grožio konkursuose.

Tapau gerokai savarankiškesnė, įgijau nepaprastos patirties, kuria galiu pasidalyti su tokiais kaip aš. Mat kurtiesiems labai trūksta pasitikėjimo, iniciatyvos, ko nors imtis.
2004-aisiais grožio konkurse „Mis tylioji Lietuva“ dalyvavau įkalbėta pusseserės. Pasidaviau spaudimui(šypsosi). Per konkursą laimėjau dvi nominacijas „Mis foto“ ir gražiausiai, plastiškiausiai judančios merginos. Iš karto po renginio organizatoriai man pasiūlė lankyti šokių pamokas Kurčiųjų reabilitacijos centre – taip atsidūriau „Tyloje“.
Dalyvauti grožio konkurse „Miss Deaf International“ pasiryžau po ilgų draugo įkalbinėjimų. Jo nuomone, verta pabandyti.

Kokia buvai vaikystėje?

Kiek save prisimenu, visada buvau labai aktyvi, mėgau šokį. Kai gimiau, kurį laiką su tėvais gyvenome valstybės skirtame bendrabutyje kurtiesiems, nes mano tėtis ir mama – taip pat negirdintys.
Ten jaučiausi labai gerai, mat visi - tiek mažas, tiek didelis – buvome vienodi. Vėliau, Lietuvoje atkūrus nepriklausomybę, mūsų šeima įsigijo nuosavą būstą. Nepaprastai bijojau kraustytis kitur – puikiai suvokiau, kad nuo šiol žmonės aplink mane bus kitokie.
Vengdavau eiti į kiemą, nes vaikai tyčiodavosi iš gestų kalbos. Žinoma, lankiau specializuotą darželį ir mokyklą, skirtus mano negalią turintiems vaikams. Ačiū Dievui, to neprireikė sesutei Aušrai. Ji vienintelė iš mūsų keturių – girdinti.

Netyli tyla

Kur semiesi gerų minčių ir energijos, kai kas nors nuvilia, kai pritrūksta jėgų siekti užsibrėžto tikslo?

Kad ir kas nutiktų, visada stengiuosi žvelgti tik pirmyn, negyventi vakarykšte diena, nes ši jau praėjo. Na ir kas, jei nepasisekė ko nors padaryti. Dėl to nevalia sustoti ir nuleisti rankų. Mane palaužti ne taip jau ir paprasta, esu labai užsispyrusi.

Ar tavo kurtumas įgimtas? Ar kada nors domėjaisi, ką būtų galima pakeisti? Gal girdėti aplinkiniopasaulio garsus padėtų kochliarinis implantas?

Nežinau, ar gimiau su klausos negalia, ar ji atsirado vėliau. Tėvai pasakojo, kad būdama vos kelių mėnesių susirgau plaučių uždegimu ir gavau nemažą dozę stiprių antibiotikų. Gali būti, jog dėl kurtumo kalti vaistai. Jeigu atvirai, niekada pernelyg nesukau galvos dėl operacijų. Esu laiminga tokia, kokia esu. Jei tėveliai būtų girdintys, gal jie iš visų jėgų būtų stengęsi ką nors pakeisti – sunku pasakyti.

Ką mėgsti veikti laisvalaikiu?

Labai patinka skaityti knygas. Dažnai lankausi kine, teatre - dievinu baletą, einu pasivaikščioti, susitinku su draugais. Kartais dirbu modeliu.
Teko girdėti, kad nuo vaikystės svajoji tapti profesionalia aktore. Nepalaidojai šios svajonės?
Ne. Tik gaila, kad Lietuvoje nėra tokių galimybių. Aktorystės meno kurtieji gali mokytis nebent užsienyje, specialių mokyklų yra Anglijoje, Prancūzijoje, Amerikoje.

Išduok paslaptį, kaip įmanoma šokti negirdint muzikos.

Gal kitiems ir sunku patikėti, bet tyla, kurioje gyvena kurtieji, nėra jau tokia tyli. Mes irgi girdime, tiesa, šiek tiek kitaip. Klausome akimis, atkreipiame dėmesį į judesius, jaučiame vibracijas. Pakanka vos vos treptelėti koja ir besikreipiančiojo balso negirdintis žmogus atsisuks. O šokant sunkiausia būna pradžia. Kiekvienas judesys turi būti šimtus kartų kartojamas mintyse, skaičiuojant ritmą. Pakanka mažytės paklaidos, ir lieka pauzė, kurios pats negirdi, bet aplinkiniai ją pastebi.

Audringi ginčai

Prasitarei, kad dalyvauti tarptautiniame grožio konkurse tave įkalbėjo draugas. Judu seniai kartu?

Su Rafaeliu Evitanu kartu esame jau penkerius metus. Susipažinome banaliai - per internetą. Iš pradžių bendravome virtualiai, po kurio laiko susitikome. Patikome vienas kitam. Mano draugas - vokietis, bet jo tėveliai kilę iš Lenkijos. Jis toks pat kaip ir aš - negirdintis, „prie meno“ (šypsosi). Rafaelis Evitanas - aktorius, kartais dirba modeliu. Dar turėčiau pridurti, kad mano mylimas žmogus labai supratingas, tolerantiškas. Kultūrų skirtumai mums netrukdo bendrauti, aš jų tiesiog nejaučiu. Mane ir Rafaelį Evitaną vienija panašus požiūris į gyvenimą, artimi pomėgiai. Be to, labai pasitikime vienas kitu.

O susibarti tenka? Juk nėra idealių, niekada nesipykstančių porų.

Žinoma! Mudu ginčijamės audringai, mostais ir judesiais.
Matytumėte, kaip smarkiai mostiguoju rankomis tokiais atvejais (kvatoja). Juk reikia išsilieti.

Ar turi moteriškų silpnybių?

Dievinu kvapus ir apatinį trikotažą. Dažnai lankausi šiais dalykais prekiaujančiose parduotuvėse.

Kas tau padeda ruoštis jau minėtam tarptautiniam grožio konkursui?

Daugiausia pagalbos sulaukiu iš savo šeimos, draugo, vertėjos Danguolės ir, žinoma, iš sostinės mados namų „Cantas“. Čia dirbantis dizaineris Egidijus Sidaras rūpinasi mano įvaizdžiu. Ar esu įnoringa klientė? Nežinau, reikėtų to klausti mados namų darbuotojų. Pasitikiu jų skoniu ir profesionalumu. Į konkursą vešiuosi tris nepaprastai gražias, specialiai man sukurtas sukneles - vieną vakarinę ir dvi kokteilines.

LGKVC

 

 

Valstybės biudžetinė įstaiga
Lietuvių gestų kalbos
vertimo centras
Duomenys yra kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre
Kodas 188788380
J. Gruodžio g. 31,
LT-44289 Kaunas
Tel./Faks. (8-37) 260267
Mob. tel. +37069937212
 
Išankstiniai vertimo užsakymai priimami ir teikiami:
Kaune:
Skype programa: vertimaigestaiskaunas
vaizdo skambučiais (3G):
+370 693 33336
telefonu (SMS): +37069937212
 
Užsakymai vykdomi:
I - IV nuo 8:00 iki 20:00 val.
V nuo 8:00 iki 18:45 val.
Pietų pertrauka nuo 12:00 iki 12:45 val.
 
Marijampolėje:
Vytauto g. 19, LT-68300
Skype programa: vertimaigestaismarijampole
Telefonu (SMS): +37062041060
 
Užsakymai vykdomi:
I - IV nuo 8:00 iki 17:00 val.
V nuo 8:00 iki 15:45 val.
Pietų pertrauka nuo 12:00 iki 12:45 val.